top of page

iCard uygulaması ile ilgili yaşanabilecek

muhtemel problemler ve çözümleri

iCard uygulaması; KVKK ve ilgili yönetmelikler gereği yalnızca firmaların kendi sunucularına bağlı çalışır ve iCard (Argedan) sunucusunda herhangi bir bilgi tutmaz.

Bu nedenle; uygulamanın sağlıklı çalışabilmesi uygulamanın kendi performansı dışında iki parametrenin de sağlıklı çalışıyor olması gereklidir.

 

Bunlar; kullanılan telefon ve bağlı olunan sunuculardır. iCard uygulamasını sorunsuz kullanmak için lütfen aşağıdaki detaylara dikkat ediniz. 

Uygulamaya giriş

Uygulamaya giriş yapabilmeniz için hesabınız İşletme Yönetimi tarafından tanımlanmalı ve giriş için geçici kullanıcı adı ve şifre size gönderilmelidir.

 

Geçici kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptığınızda sistem yeni kullanıcı adınızı ve şifrenizi oluşturmanızı isteyecektir. Aynı zamanda giriş yaptığınız cihaz bilgisi de hesabınız ile eşleştirilecektir. (Cihazınızı değiştirirseniz, tekrar İşletme Yönetiminden aktivasyon talebinde bulunmanız gerekir. Bknz. Telefon değiştirme)

Parola unutma

İşletme kodunuzu girdikten sonraki ekranda yer alan Parolamu Unuttum seçeneğine tıklayarak açılan ekrana kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi yazdığınızda sistem tanımlı e-posta adresinize yeni şifre oluşturabilmeniz için doğrulama kodu gönderecektir. Kodu girerek yeni parolanızı oluşturabilirsiniz.

Kullanıcı adı unutma

İşletme kodunuzu girdikten sonraki ekranda yer alan Parolamu Unuttum seçeneğine tıklayarak açılan ekrana e-posta adresinizi yazdığınızda sistem tanımlı e-posta adresinize yeni şifre oluşturabilmeniz için doğrulama kodu ile birlikte kullanıcı adınızı da gönderecektir. Ayrıca işletme yönetiminizden de bu bilgiyi öğrenebilirsiniz.

iCard uygulaması her işletmeye özel işletme sunucuları ile çalışmaktadır. Bu nedenle giriş ekranında ilgili işetleme sunucusuna erişebilmek için sizden bu bilgiyi girmenizi ister. İşletme kodunuz sizlere iletilen aktivasyon mesajında yazmakta olup; bağlı olduğunuz işletme yönetiminden de öğrenebilirsiniz. 

İşletme kodu

iCard uygulaması güvenlik nedeni ile kullanıcı hesabı ile giriş yapılan telefon bilgilerini eşleştirir. (Bu bilgiler IMEI, MAC numarası ya da telefon numarası değildir.) Böylece hesabın -doğru kullanıcı adı ve şifre ile dahi- farklı bir telefonda açılmasını engeller.

 

Yeni bir telefon aldığınızda eski telefon aktivasyonun iptal edilmesi gerekir. Bu işlemi işletme yönetimizden talep edebilirsiniz. Sonrasında yeni telefonunuz ile giriş yaptığınızda cihazınızı doğrulamak için tanımlı e-posta adresinize doğrulama kodu gelecektir. Kodu girerek yeni telefonunuzu aktif edebilirsiniz.

Telefon değiştirme

İnternet bağlantısı hatası alma

iCard uygulaması bağlı olduğunuz işletme sunucularına bağlı olarak çalışmaktadır. Bu nedenle iCard uygulamasının kullanıldığı anda kesintisiz bir internet bağlantısı gerekir. Bu bağlantının telefonunuz üzerinden kullandığınız tüm diğer uygulamalardan daha fazla bir performansa ihtiyacı yoktur.

Uygulamayı kendi telefonunuzun interneti ya da herhangi bir Wi-Fi hattı üzerinden kullanabilirsiniz. 

Sunucu bağlantı hatası

Eğer iCard uygulamasını kullanırken "XXXX sunucularına bağlanılamıyor" hatası alırsanız, bu hata internet bağlantınızın olmasına rağmen; işletme sunucularına erişemediğinizi ifade eder.  

 

Bu durumda bağlı olduğunuz işletme yönetimi ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Eğer işletme sunucularında bir sorun yok ise bağlı olduğunuz internet hattının işletme sunucularına erişimini engelleyen durumları kontrol etmenizi öneririz. Bu genelde Wi-Fi üzerinden bağlanılan ağlarda Güvenlik Duvarı engellemeleri olmaktadır.

Telefon işletim sistemleri

iCard uygulamasında kullanılan teknolojiler gereği bir çok mobil uygulama gibi; yalnızca aşağıda belirtilen ve üstü işletim sistemlerinde çalışabilmektedir. 

Android (Google) ;  5 ve üzeri

iOS (Apple) ; 10 ve üzeri

(Argedan'ın işletim sistemlerinin yapacağı değişikliklere ve yeni versiyonlarına göre; kullanılabilecek minimum versiyonları zaman içerisinde değiştirme hakkı saklıdır.) 

Telefonlar

iCard uygulaması; yazılımının özelliği gereği her bir okuma anı için benzersiz ve şifreli bir karekod oluşturur ve karekod okuyucular aracılığı ile sunuculara anlık (ort. 0,2 sn.) bağlanarak bilgi karşılaştırması yapar.

Bu bağlamda; telefon ekranlarının uygulamadaki karekodu net olarak göstermesi yeterlidir. Bu işem için kameranın açılması vb. işlemlere gerek duyulmaz. (iCard uygulaması kişilere ait telefonlardan cep telefonu numarası, IMEI, Mac vb. bilgileri almaz. iCard veri güvenliği metnini. okumak için tıklayınız.)

iCard uygulamasını kullanırken yukarıda açıklanmamış bir hata ile karşılaştıysanız lütfen yandaki linke tıklayarak; açılan formu doldurunuz. Bir iCard uzmanı sizlere mutlaka yardımcı olacaktır. 
bottom of page